- To był pierwszy w Polsce zabieg wykonany tym typem endoprotezy, tej konstrukcji więc w tym kontekście jest to zabieg innowacyjny. Unikatowość konstrukcji tej endoprotezy wiąże się głównie z możliwością zmniejszenia sił tarcia między panewką a endoprotezą , oprócz tego proteza jest protezą, którą w jakimś sensie można dostosowywać do potrzeb pacjenta - mówi Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej - lek. Bernard Żaroffe.
Zabieg przeprowadzony w hrubieszowskim szpitalu polegał na zastąpieniu części kości ramiennej przez endoprotezę. Celem operacji było uwolnienie pacjentki od bólu i usprawnienie ruchu operowanej kończyny, co pozwoli pacjentce normalnie ubrać się czy uczesać.
- W tym wczesnym okresie pooperacyjnym rezultat widzimy bardzo dobry. Pacjentka nie skarży się na dolegliwości bólowe, bardzo ładnie goja się rany operacyjne . Liczymy na to, że w procesie usprawniania i rehabilitacji osiągniemy dobry efekt czynnościowy- dodaje lek. Bernard Żaroffe.
Zabieg operacyjny został przeprowadzony przez szpitalny zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej pod kierunkiem Ordynatora oddziału lek. med. Bernarda Żaroffe, lek. Andrzeja Kowalika oraz dr Miroslava Videckyego z czeskiej Kliniki Ortopedii w Pradze.