Problem pojawił się, gdy pod koniec 2021 roku w Hrubieszowie przestała działać apteka całodobowa. Obowiązek ustalenia harmonogramu dyżurów nocnych i świątecznych spoczywa na radzie powiatu. Na 2022 rok te dyżury zostały rozdzielone pomiędzy kilkanaście funkcjonujących w mieście aptek. Jednak teraz farmaceuci nie zgadzają się na kontunuowanie takiego rozwiązania.
Dyżury to jest coś dodatkowego, oprócz naszej codziennej pracy. Problem polega na tym, że uprawnieni do dyżurowania są tylko magistrowie farmacji, czyli jest to jedna, góra dwie osoby w danej aptece. Większość aptek nie jest w stanie zapewnić tych dyżurów ze względu na brak wykwalifikowanej kadry, zmęczenie i naruszenie Kodeksu Pracy, do którego zmusza nas starostwo. — mówi Greta Jasina, farmaceutka i przedstawicielka 10 hrubieszowskich aptekarzy.
Aptekarze podkreślają również, że koszt dyżurów ponoszą wyłącznie właściciele aptek.
Jesteśmy świadomi jaką działalność prowadzimy i że w grę wchodzą dyżury nocne, jednak podejmując decyzje o prowadzeniu tej działalność lub decydując się na studia farmaceutyczne, nie decydowaliśmy się na prace za darmo. — dodaje Greta Jasina.
My nie mamy żadnej możliwości prawnej finansowego wsparcia dla prowadzących apteki. Byłoby to nawet złamaniem procedury budżetowej. — odpowiada Marek Kata, wicestarosta hrubieszowski.
Konflikt trwa już od jakiegoś czasu.
Wszystko funkcjonowało, jednak już w miesiącach letnich ubiegłego roku docierały do nas sygnały od właścicieli aptek, że dyżury nocne nie są do końca potrzebne. Wystąpiliśmy z pismem do Urzędu Wojewódzkiego o skrócenie tych dyżurów do godziny 23:00 i ewentualnie żeby do 6:00 rano apteki były pod telefonem. Niestety decyzja urzędu była odmowna. — dodaje Marek Kata.
Farmaceuci są zdania, że ich dyżury nocne nie ratują życia.
Z tego co mi wiadomo, właściwa dla naszego powiatu Izba Aptekarska nie widzi potrzeby funkcjonowania dyżurów na naszym terenie. My również mamy podobne zdanie. Po długoletnim dyżurowaniu, możemy stwierdzić że nie ma takiej nocy, kiedy ludzie przychodzą do apteki po preparaty ratujące życie. Są to zazwyczaj testy ciążowe czy kubeczki na mocz. — mówi Greta Jasina.
Czy stronom tego aptecznego sporu uda się dogadać?
Przedstawiciele 10 hrubieszowskich aptek w piśmie z 5 stycznia br. do Starostwa Powiatowego, informuje:
— Od 1 lutego 2023r. nasze najdłużej otwarte apteki będą czynne w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00oraz w soboty w godzinach 8:00-20:00. W innych dniach i godzinach apteki nie będą czynne. —
Starostwo wyznaczyło kolejne spotkanie w tej sprawie, jednak większość aptekarzynie zamierza się na nim pojawić, ponieważ ich zdaniem władze powiatu nie chcą wypracować wspólnego stanowiska, a jedynie wymusić pełnienie tych dyżurów.
Polecany artykuł: