Na drugim piętrze zobaczymy cykl rysunków przedstawiających mieszkańców opuszczających stolicę po Powstaniu Warszawskim oraz instalację złożoną z papierowych postaci stojących za drutami kolczastymi . To elementy wystawy Exodus-
- Jeden cykl poświęcony jest Exodusowi jako pojęciu ponadczasowemu a zarazem najbardziej aktualnemu dlatego, że ja sam doświadczyłem Exodusu w czasie Powstania Warszawskiego. Zostaliśmy wygnani , musieliśmy opuścić Warszawę. Te moje najdawniejsze wspomnienia z powstania są dla mnie najbardziej bolesne. Najbardziej to pamiętam chociaż byłem mały . To za mną szło, za mną szło aż w końcu na starość zakwitło. Zrobiłem z tego wielki cykl. Spłacam nim dług , które życie mi dało, że przeżyłem- mówi Autor wystawy- Bogusław Lustyk.
Papierowi ludzie na instalacji zostali wykonani autorską metodą Bogusława Lustyka- CrushArt, polegającej na zgniataniu papieru i tworzeniu w ten sposób papierowych postaci ludzkich.
Na pierwszym piętrze zobaczymy za to kilkanaście obrazów przedstawiających głowy człekokształtnych humanoidów
- Te czarno- białe głowy rozbite zostały ubogacone przez kolaż szarymi przejściami , potem przeszły w kolor , w symbolikę . Można się doszukać różnych rzeczy . To trzeba smakować . Moja sztuka jest do smakowania. To nie jest sztuka narracyjna , nie jest abstrakcyjna ale jest symboliczna , ma podtekst, odbiorca musi sobie sam powiedzieć co to jest - dodaje Autor.
Bogusław Lustyk, urodził się w 1940 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo i grafikę użytkową.
Wystawa jest czynna do 26 lutego.