- Idea całych Dni Kultury Japońskiej była taka, żeby przybliżyć kulturę Japonii. Szczebrzeszyn jest miastem trzech kultur. Chcieliśmy też dołożyć kolejną kulturę. Chcielibyśmy, żeby nasz mały świat, który jest w Szczebrzeszynie jeszcze się rozszerzył. Uczestnikiem może być każdy- mówi Iwona Chęcińska- Prezes Stowarzyszenia Sztuki Sportów walki Bushido.
- Jeszcze jedną ideą Dni Kultury Japońskiej jest integracja całego społeczeństwa - dodaje Jacek Chęciński- Prezes Polskiego Centrum Jiu- Jitsu Goshin- Ryu.
Pierwszym punktem programu Dni kultury japońskiej było posadzenie sześciu drzewek wiśni na terenie Centrum Muzealno- Edukacyjnego w Szczebrzeszynie. Jutro (24.05)otwarcie wystawy malarstwa tematyki japońskiej i słowiańskiej Mariusza Szmerdt w MDK-u w Szczebrzeszynie oraz odsłonięcie Słupa Pokoju.
- Idea postawienia Słupa Pokoju wywodzi się z 1976 roku. Jest propagowane przez Towarzystwo Japońskie Modlitwy o Pokój, które powstało po II Wojnie Światowej. Tych Słupów Pokoju jest w świecie ponad 600 tysięcy, są w ponad 100 krajach od Australii aż po Amerykę. Bardzo chcieliśmy, aby taki Słup Pokoju stanął w Szczebrzeszynie. W związku z sytuacją na Ukrainie jest to aktualny temat. Idea Słupa Pokoju polega na przekazaniu tekstu niosącego pokój- mówi Iwona Chęcińska.
Słup ma wysokość 2.5 metra. Na każdej z czterech stron słupa przymocowane są tabliczki z przesłaniem "Niech będzie pokój na świecie" w języku polskim , angielskim japońskim i ukraińskim.
W czasie ceremonii odsłonięcia Słupa Pokoju będzie pokaz miecza samurajskiego i pokaz parzenia herbaty.
Uroczystość odsłonięcia Słupa Pokoju odbędzie się na terenie skweru przy Miejskim Domu Kultury. Rozpocznie się o godzinie 10.00.
Zobacz też:
Wiosna w Zamościu.