Zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

GALERIA

Było słodko, brzęcząco i radośnie. Za nami zamojskie miodobranie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

2024-06-20 21:32

Były ciekawostki na temat budowy uli z recyklingu, pokaz odsklepiania I wirowania miodu, wspólne robienie świec z węzy pszczelej, warsztaty dla dzieci I degustacje zamojskiego miodu. Zamojskie miodobranie odbyło się w zamojskiej pasiece czyli na ul. Altanowej w Zamościu.

- To jest  bardzo szczytna impreza i pouczająca szczególnie dla dzieci i dla  młodzieży ponieważ pszczoła to jest życie. Warto zapoznawać najmłodszych, prowadzić takie akcje ponieważ to jest edukacja, która potem skutkuje przyszłością naszej planety- mówi Marta Pfeifer- wiceprezydent Zamościa

Wydarzenie odbyło się na terenach zielonych przy ul. Altanowej w Zamościu. To tam stoją trzy ule, które powstały 3 lata temu . Wewnątrz mają drewnianą konstrukcję, a na zewnątrz obudowane są materiałami z recyklingu. Ule z recyklingu to efekt uczestnictwa Miasta Zamość w projekcie "Elektryczne śmieci".

- Spotkaliśmy się na zamojskim miodobraniu po to, żeby z dziećmi i z mieszkańcami Zamościa świętować ekologię. Chcemy też podziękować mieszkańcom za przekazywanie do czerwonych pojemników elektrycznych śmieci. Z recyklingu powstały ule, które są w zamojskiej pasiece. W ten sposób pokazujemy, że życie pralki nie kończy się w pojemniku, z kilku  jej części powstały ule. Dzięki temu i planecie będzie lepiej -mówi Krzysztof Kierzkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Duff McKagan - o koncercie w Polsce, ostatniej płycie i radach związkowych

O życiu pszczół opowiadał dzieciom-  Janusz Czuwara , pszczelarz z 40 -letnim doświadczeniem, który opiekuje się zamojską pasieką.

- Pszczoła w czasie sezonu żyje od 30- 36 dni. Pszczoły, żeby nazbierać kilogram miodu muszą oblecieć około miliarda kwiatków- mówił Janusz Czuwara.

Oprócz ciekawostek na temat życia pszczół były też pokazy odsklepiania i wirowania miodu, można było zobaczyć szachy z recyklingu, popatrzeć na pracujące pszczoły za szkłem i spróbować miodu. Na miodobraniu były dzieci z zamojskich placówek.

Zamość jest w gronie kilkudziesięciu miast, w których stoją ule z recyklingu , wśród nich są też m.in Świdnik, Poznań, Katowice i Kielce.​

Zobacz zdjęcia z zamojskiego  miodobrania!