- Analizując sytuację epidemiologiczną występowania boreliozy z ostatniego kwartału mamy 16 potwierdzonych przypadków boreliozy , w tym 11 w powiecie zamojskim oraz 5 w mieście Zamość. Natomiast w roku 2023 wystąpiło 10 zachorowań, z czego 10 w mieście Zamość i 2 w powiecie zamojskim. Mamy niewielki wzrost zachorowań na boreliozę co może być wynikiem wczesnej wiosny. w ostatnim czasie temperatury nam się szybko podniosły i kleszcze po prostu szybciej się obudziły- mówi Weronika Oleszczak-Momot- Kierownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zamościu .
- Kleszcze bytują nie tylko w obszarach wiejskich czy leśnych. Mogą to być też parki czy trawy w mieście. Dlatego musimy stosować środki ochrony wszędzie tam gdzie kleszcze mogą bytować - dodaje Weronika Oleszczak-Momot.
Nie każdy kleszcz jest zakażony – dotyczy to tylko około 20 procent tych pajęczaków. Nie zawsze też kleszcz zdąży przekazać infekcję do organizmu żywiciela – usunięcie kleszcza do 24 godzin od ukąszenia zapobiega przeniesieniu zakażenia. Objawem zarażenia boreliozą jest rumień wędrujący.
Rok temu na boreliozę w mieście i powiecie zamojskim w sumie zachorowało 138 osób, w 2022 roku było ich więcej bo 149 osób.
Zobacz też :
Wiosna w Zamościu