- Orszak Trzech Króli to są największe jasełka uliczne na świecie. Po dwóch latach robimy go w normalnej formie. Głównym celem jest to, żeby pójść do stajenki , pokłonić się Panu Jezusowi ale też, żeby pielęgnować nasze polskie, bogate tradycje bożonarodzeniowe. To jest też taki ważny element, który integruje ludzi , wielki nacisk kładzie się na wspólne śpiewanie polskich kolęd i pastorałek ale chcemy też nawiązać do tej tradycji, która była od lat -kiedy kolędnicy chodzili od domu do domu i wystawiali jasełka. Ta 9. edycja odbędzie się pod hasłem "Niech prowadzi nas gwiazda"i ma to ścisły związek z Rokiem Mikołaja Kopernika. Zawsze powinniśmy mieć odniesienie do światła, kierować się tym światłem , dla osób wierzących tym światłem jest Dzieciątko Jezus, Bóg a dla osób poszukujących niech to będzie to światło ten znak, który poprowadzi do dobrych , do wzniosłych rzeczy - mówi Małgorzata Farion - Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Trzech Króli w Zamościu.
Orszak Trzech Króli będzie bardzo kolorowy a to za sprawą uczniów z zamojskich szkół mających na sobie żółte, czerwone niebieskie czy niebieskie peleryny. Każdy uczestnik orszaku dostanie koronę taką samą jak inni uczestnicy na orszakach w Polsce i na świecie, nieco inne bo wykonane własnoręcznie będą mieli przedstawiciele zamojskich szkół. Postacie biblijne będą poruszały się na dwóch samochodach . Gwiazdę Betlejemską wykonali uczniowie zamojskiego plastyka.
W tym roku pewnym utrudnieniem w organizacji będzie brak kompletnej sceny, przypomnijmy, tej zimy jej dach zawalił się pod naporem śniegu.
- Nie było takiej sytuacji, że nie było sceny , dach uległ zniszczeniu . Spróbujemy wprowadzić zastępczy element , który da znamiona sceny - dodaje Małgorzata Farion.
Uczestnicy orszaku na pewno nie będą głodni, czeka na nich sporo atrakcji kulinarnych.
- To będzie grochówka żołnierska przygotowana przez 32. Wojskowy Oddział Gospodarczy, cebularze zamojskie prosto z pieca przygotowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe, słodkie „szczodraki zamojskie” przygotowane przez Piekarnię Jutrzenka z Wólki Panieńskiej, potrawy regionalne przygotowane przez Panie z KGW Gminy Zamość, gorącą herbatę z cytryną oraz z goździkami i owocami - podkreśla Małgorzata Farion.
- Bardzo gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w orszaku , który jest dla każdego. Może w nim pójść młodzież, dzieci, osoby dorosłe, babcie, dziadkowie , całe rodziny . Można pójść, pobyć razem pokolędować- zaprasza Małgorzata Farion .
Wydarzenie rozpocznie się 6. grudnia od Mszy Św. o godz. 10:30 sprawowanej w Parafii pod wezwaniem. św. Michała Archanioła w Zamościu, potem orszak przeniesie się przed plac 3 Batalionu Zmechanizowanego i przemieści się na Rynek Wielki w Zamościu.