zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

SZTUKA

52 obrazy Kolorystów jeszcze do zobaczenia w Muzeum Zamojskim. Warto zajrzeć

2024-01-29 9:12

Tylko do końca stycznia możemy jeszcze oglądać wystawę "Koloryści" prezentującą kolekcję obrazów pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gromadzonych na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. Na wystawie w Zamościu zaprezentowane są prace znakomitych twórców takich jak Jana Cybisa czy Hanny Rudzkiej-Cybis.

- Koloryści najczęściej rezygnowali z wielkich tematów historycznych, religijnych czy mitologicznych na rzecz tematów prozaicznych i przyziemnych. Malowali najczęściej portrety, pejzaże i  martwe natury. Na portretach pojawiają się najczęściej modelki artystów, bliscy, rodzina. Mamy też dwa portrety Heleny Mycielskiej, która też była kolorystką- mówi Natalia Szczerba z Muzeum Zamojskiego.

Tak się "wykuwa" miecz świetlny

-  Dla kolorystów ważniejsza była sama technika,  kolor a nie temat. Bardzo często stosowano kolory kontrastowe . Bardzo często bazowali artyści na grach kolorów, grach barwnych,  na zestawianiu kolorów obok siebie tak, aby oglądając obraz z daleka, te kolory  tworzyły  inny kolor, inny odcień. Najczęściej koloryści stosowali barwy czyste. Pojawia się dużo czerwieni, dużo żółtego. Bardzo dużo pojawia się błękitów, zieleni . Koloryści nie stronili też od kolorów pastelowych. Artyści tworzący w tym nurcie  rezygnowali za to z czystej bieli i czerni - wyjaśnia Natalia Szczerba z Muzeum Zamojskiego.

Na wystawie zobaczymy obrazy Kolorystów i ich uczniów, w tym między innymi prace Czesława Rzepińskiego czy Artura Nachta – Samborskiego.